oklejanie okien

Remont: jak zabezpieczyć okna? Poznaj 4 proste kroki!

Zanim przystąpimy do remontu naszego domu lub mieszkania, warto odpowiednio zabezpieczyć nieruchome powierzchnie. Należą nie tylko podłogi czy drzwi,których nie będziemy mogli wymontować, ale także okna. Jak ochronić okna przed działaniem powstających w wyniku prac remontowych zanieczyszczeń, takich jak pył czy kurz? Dlaczego to takie ważne? Podpowiadamy, jak krok po kroku zabezpieczyć okna na czas remontu!

KROK 1: Odpowiednie przygotowania

Tak, jak do wszystkich planowanych prac remontowych, także i do ochrony stolarki otworowej naszego domu lub mieszkania powinniśmy się odpowiednio przygotować. Układając listę zakupów związaną z produktami i narzędziami, jakie niezbędne będą do przeprowadzenia planowanych działań, warto uwzględnić na niej materiały powstałe z myślą o zabezpieczeniu przestrzeni – np. folie malarskie, które przykleimy do szyb, chroniąc je w ten sposób przed zanieczyszczeniem przez kurz, pył czy używane środki chemiczne – np. farby.

W celu przyklejenia folii niezbędne będą odpowiednie taśmy. Na rynku znajdziemy ich szeroki wybór – dużą popularnością, z uwagi na łatwość użycia i niskie ryzyko pozostawiania śladów na elementach stolarki otworowej, cieszy się taśma papierowa. Warto zastanowić się także nas zakupem klamki roboczej. Co to takiego? To specjalna klamka, której będziemy mogli używać jako „tymczasowej” w momencie, gdy zdecydujemy się na demontaż klamek zamontowanych w naszych oknach na co dzień. Warto to zrobić, aby chronić także i ten element przed ewentualnym uszkodzeniem. Gdy skompletujemy listę zakupów i zgromadzimy wszystkie niezbędne akcesoria, możemy przystąpić do działania.

KROK 2: Oczyszczanie powierzchni

Pomimo iż prace remontowe prowadzone we wnętrzach i tak obarczone są ryzykiem powstawania zanieczyszczeń, dobrą praktyką jest wcześniejsze oczyszczenie okien – warto to zrobić jeszcze zanim przykleimy folię ochronną. Jeśli nasze okna są nowe i posiadają fabryczną okleinę zabezpieczającą je w czasie transportu – to dobry moment na pozbycie się jej, ocenę czystości stolarki otworowej i jej oczyszczenie z drobnych zanieczyszczeń. W tym celu korzystajmy z łagodnych detergentów, a wszystkie zauważone zabrudzenia usuwajmy bezzwłocznie za pomocą ściereczki wykonanej z miękkiego tworzywa. Silne detergenty orz intensywne tarcie mogą uszkodzić powierzchnię okna.

Kolejny aspekt, na jaki warto zwrócić uwagę to stan elementów ruchomych naszych okien. Je także powinniśmy wziąć pod lupę przed nałożeniem na okna folii ochronnej. Dobrym pomysłem będzie ich oczyszczenie tak, aby usunąć z drobnych załamań kurz oraz pył nagromadzone np. podczas transportu czy montażu. W przeciwnym razie zalegające zanieczyszczenia mogą wpływać niekorzystnie na płynność działania mechanizmu np. zawiasów czy okuć. To także dobry moment na wymontowanie wszystkich klamek – w razie konieczności zastąpi je nam klamka robocza, którą będziemy mogli przekładać od okna do okna, jeśli w czasie remontu konieczne będzie jego otwarcie.

KROK 3: Nakładanie folii

Kolejnym krokiem jest nałożenie warstwy folii na okno tak, aby jak najlepiej chroniła jego powierzchnię zarówno przed zapyleniem, zanieczyszczeniem czy zarysowaniem powstałym np. w wyniku uderzania o powierzchnię szyby drobnych opiłków. Tutaj także – w zależności od typu okna – na uwagę zasługują nie tylko szyby czy rama okienna, ale także drobne ruchome elementy stolarki otworowej, np. zawiasy, okucia, mechanizm otwierania. Dlaczego to takie ważne? Elementy te są szczególnie podatne na działanie kurzu i pyłu, które wyjatkowo trudno jest usunąć z ich powierzchni z uwagi na liczne załamania i skomplikowaną formę. Jeśli zbagatelizujemy odpowiednią ochronę tych obszarów, ponosimy ryzyko ich zanieczyszczenia, utraty płynności działania, a nawet całkowitego uszkodzenia, co w znaczy sposób wpłynąć może na szczelność i jakość funkcjonowania całego systemu okiennego!

Na rynku znajdziemy różnego rodzaju folie ochronne. W przypadku okien dobrze znana nam folia malarska może sprawdzić ię nie gorzej niż specjalistyczna folia stworzona z myślą o ochronie okien. Skuteczność tego zabiegu zależy tu głównie od dokładności pokrycia chronionej powierzchni oraz szczelnym przymocowaniu folii – np. dzięki wykorzystaniu taśmy papierowej. Warto starać się przykleić wybraną folię tak, aby uniknąć ryzyka powstawania szczelin, przez które kurz, pył i inne zanieczyszczenia mogłyby przedostać się na powierzchnię okna.

KROK 4: Dbałość o okna po remoncie

Zakończenie prac remontowych to z pewnością moment, w którym obecni lub przyszli mieszkańcy odetchną z ulgą. Jednak zdjęcie folii ochronnej z zabezpieczonych z jej pomocą powierzchni nie wystarczy, aby uznać prace za skończoną – należy je także ponownie wyczyścić, aby usunąć ewentualne zanieczyszczenia, a także zakonserwować. Nie inaczej jest w przypadku okien. Warto także pamiętać o kilku zasadach związanych z późniejszą dbałością te elementy naszego domu lub mieszkania. Powinny być one myte przynajmniej raz na kwartał. W tym celu powinniśmy używać jedynie tych środków czystości, które przeznaczone zostały do pracy z określonymi materiałami – np. szkłem, drewnem czy PCV.

Uszczelki powinny być konserwowane – przy regularnym i dokładnym działaniu taki zabieg wystarczy przeprowadzać raz do roku. Powinien on uwzględniać oczyszczenie uszczelki z nagromadzonej warstwy zanieczyszczeń, jej odpowiednie nasmarowanie (np. za pomocą wazeliny technicznej lub specjalistycznego środka do konserwacji) a także wymianę tych elementów, które uległy uszkodzeniu lub stwardnieniu. Raz do roku wymianie powinny zostać poddane także okucia okienne.

Zabezpieczenie okien na czas remontu nie jest trudne – wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach, aby zapewnić tym elementom odpowiednią ochronę i zminimalizować ryzyko ich uszkodzenia w wyniku prowadzonych prac. Warto mieć na uwadze fakt, że nawyk dbania o stan okien nie tylko zakończeniu remontu, ale i przez cały rok to inwestycja na lata!

Leave a Comment

Your email address will not be published.

×