Planujesz modernizację budynku? Przegląd dofinansowań na wymianę okien?

Wymiana okien to taka czynność, którą będzie trzeba wykonać przynajmniej raz w życiu. To fakt, że taka inwestycja może pochłonąć lwią część budżetu. Nie można jednak tego tematu bagatelizować. W szczególności, że od tego zależy m.in. utrzymanie ciepła w budynkach. Termomodernizacja, pozwalająca na utrzymanie większej ilości ciepła, powiązana jest właśnie z wymianą okien. Skąd wziąć pieniądze na wymianę okien? Oto kilka wskazówek, które przydać się mogą wielu osobom.

Program „Czyste powietrze”

Energooszczędność to temat, który już od wielu lat szeroko omawiany jest w najróżniejszych miejscach. Odnosi się on m.in. do sposobów ogrzewania domów przez OZE. Dzięki takiemu podejściu, w Polsce, jak również w innych krajach należących do UE, możliwe są programy dofinansowujące termomodernizację budynków. W tym, chociażby wymianę okien.

Jednym z nich jest program „Czyste Powietrze”. To dzięki niemu możliwe jest uzyskanie bezzwrotej dotacji na modernizację źródła ciepła. On również umożliwia pozyskanie środków finansowych na wymianę stolarki okiennej. Aby móc jednak otrzymać takie pieniądze, konieczny jest montaż okien o współczynniku przenikania ciepła Uw nie większym niż 0,9 W/(m2.K). W tym programie uwzględniany jest otrzymywany dochód. Najwyższy poziom dofinansowania wynosi od 30 do 40 tys. zł z prefinansowaniem.

Stop Smog

Jest to program, który dedykowany jest dla osób ubogich energetycznie. Dla tych, których nie stać na generalną termomodernizację. Program realizowany jest przez jednostki samorządowe. Osoby, które złożą odpowiedni wniosek, mają szansę na otrzymanie nawet 100% wartości dofinansowania. Ważne jest to, że wniosek może zostać złożony nie tylko przez właściciela budynku. Mogą to również wykonać współposiadacze samoistni i posiadacze budynku. Trzeba jednak pamiętać, o tym, aby całościowy koszt realizacji nie przekroczył 53 tys. zł.

Ciepłe Mieszkanie

Program, który pozwala na uzyskanie dofinansowania za pośrednictwem gmin. Warto o nim wspomnieć, ponieważ jest on nowy i jeszcze nie każdy wie o jego istnieniu. Aby móc z niego skorzystać, należy posiadać „tytuł prawny wynikający z prawa własności lub ograniczonego prawa rzeczowego do lokalu mieszkalnego, znajdującego się w budynku mieszkalnym wielorodzinnym”. Osoby starające się o takie dofinansowanie, mogą uzyskać kwotę rzędy 15 000 zł do 39 000 zł. Pod uwagę brane są takie czynniki, jak dochód, czy też miejsce zamieszkania. Istnieje bowiem lista najbardziej zanieczyszczonych gmin, jakie zostają uwzględnione w pierwszej kolejności.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

×