okna dachowe Kalisz, Kraszewice

Okna dachowe, które wybrać?

Okna dachowe stały się nieodłącznym elementem budowlanym, od kiedy przyszła moda i konieczność adaptowania do celów mieszkalnych strychów i poddaszy. Ich montaż umożliwia doświetlenie pomieszczeń usytuowanych na poddaszu, co znacznie podnosi ich funkcjonalność i pełnię wykorzystania. Ponadto okna dachowe mogą być wykorzystywane jako element naturalnego wietrzenia poddasza, a nawet zapewniają w niektórych sytuacjach widok z góry na okolicę. Okna przeznaczone na połać dachową nie są przy tym jednolite, a przemysł w swojej ofercie przedstawia różnorakie konstrukcje, mechanizmy otwierania oraz typy dostosowane do różnego rodzaju pomieszczeń. Ponadto okna dachowe bywają doposażane dodatkowo.

Domex w Kraszewicach

Okna dachowe – rodzaje konstrukcji

Z racji różnorodnego zapotrzebowania na światło we wnętrzu okna połaciowe wytwarzane są w wielu rozmiarach. Okno dachowe można bez problemu dobrać do preferencji osób zajmujących poddasze, przy czym na komfort użytkowania na co dzień takiego okna największy wpływ ma mechanizm umożliwiający jego otwieranie i zamykanie.

Spotykanymi na poddaszach najczęściej są klasyczne okna obrotowe. Ten typ posiada okucie zamontowane w połowie skrzydła, które umożliwia otwieranie okna. Jest to opcja najtańsza, ale niekoniecznie najlepsza, a szczególnie w wypadku chęci wyglądania przez okno na zewnątrz. Ponadto dla wielu osób problematycznym jest część skrzydła opadająca przy otwieraniu do wewnątrz. Przy niskim poddaszu można zawadzać o takie skrzydło głową.

Okna dachowe o podwyższonej osi obrotu znacznie ten problem ograniczają, chociaż nie niwelują go całkowicie. Mechanizm uchylno-obrotowy jest w tym wypadku montowany wyżej, a to sprawia, że do wewnątrz opada jedynie niewielki fragment skrzydła.

Okna uchylne na poddaszu to rozwiązanie, które całość skrzydła okna wystawiają na zewnątrz, a wśród okien tego typu są również okna balkonowe. Ten typ okien jest znacznie wyższy, ale takie okno doposaża barierka zabezpieczająca dolne krawędzie przy uchylonym skrzydle.

Domex w Kaliszu

Dopasowanie okna dachowego do rodzaju pomieszczenia

Okna dachowe są o tyle zróżnicowane, że zróżnicowane są pomieszczenia, w jakich mają zostać zainstalowane. W związku z tym producenci oferują nawet okna na wymiar, które dopasowywane są do specyfiki danego pomieszczenia.

Typami charakterystycznymi dla połaci dachowych są natomiast okna włazowe, które pełnia jednocześnie funkcję okna, jak i wyłazu na dach. Ponadto często widywane są okna umieszczane jednocześnie w połaci dachowej, jak i w ściance kolankowej. Wśród okien na poddasze dostępne są także okna do łazienek, ze znacznie podniesioną odpornością na wilgoć. Ponadto wytwórcy proponują również rozwiązania sprawdzające się w sytuacjach, gdy pomieszczenie wymaga więcej światła, np. gdy poddasze pełni rolę pracowni malarskiej albo kreślarskiej lub ma być tam założony ogród wertykalny, czy w ogóle właściciele lubią dużo roślinności i światła w pomieszczeniach. Okna do zespoleń umożliwiają montaż okien wielu usytuowanych obok siebie.

Dobór okna do konkretnego poddasza warto rozpatrywać pod kątem jednoczesnego montażu połaci dachowej. Dlatego warto znaleźć wykonawcę, którym będzie firma montująca połacie dachowe i okna. Powierzając tego typu zadanie fachowcom można mieć pewność właściwego doboru okna do połaci oraz fachowego montażu.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

×