Ocieplenie – Okna i drzwi. Zmniejszenie utraty ciepła w domu jak?

Korzyści. Zmniejszyć ilość ciepła traconego do atmosfery, obniż rachunki za energię, utrzymuj w domu ciepło w zimie. Zwiększenie efektywności energetycznej drzwi, okien i oranżerii, zmniejszy rachunki za energię i obniży emisję dwutlenku węgla. Dowiedz się, jak zmniejszyć ilość traconego ciepła i jak znaleźć renomowanego instalatora.
Szyby energooszczędne obejmują zarówno szyby podwójne, jak i potrójne. Są to okna z dwiema lub więcej szybami w zespoleniu. Możesz również poprawić efektywność energetyczną swojego domu, instalując dodatkowe przeszklenia, a nawet stosując ciężkie zasłony. Posiadanie energooszczędnych okien może pomóc w zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla i rachunków za energię.

Zalety okien energooszczędnych to:

Bardziej komfortowy dom. Energooszczędne przeszklenia zmniejszają straty ciepła przez okna i oznaczają mniej przeciągów i zimnych miejsc.
Cisza i spokój.
Nie tylko zatrzymują ciepło, ale energooszczędne okna izolują dom przed hałasem z zewnątrz.
Zmniejszona kondensacja. Energooszczędne przeszklenia ograniczają kondensację pary wodnej po wewnętrznej stronie okien. Instalowanie energooszczędnych przeszkleń.
Większość ludzi ma podwójne lub potrójne szyby montowane przez profesjonalistę. Kompetentni majsterkowicze mogą zamontować niektóre systemy szklenia wtórnego, ale profesjonalista powinien przeprowadzić demontaż starych okien i montaż nowych.

Energooszczędne materiały okienne.

Okna energooszczędne są dostępne w różnych materiałach i stylach ram. Wydajność energetyczna okna zależy od tego, jak dobrze te materiały zatrzymują ciepło, a także od tego, ile światła słonecznego przechodzi przez szybę i jak mało powietrza może przeciekać wokół okna.
Okna energooszczędne składają się z dwóch lub trzech szyb zespolonych w jednym zespole, otoczonych ramą wykonaną z PCV, drewna lub innego materiału.
Okna z podwójnymi szybami mają dwie tafle szkła z przerwą pomiędzy nimi, zwykle około 16 mm.
Okna z potrójnymi szybami mają trzy tafle szkła i dwie szczeliny. Może to sprawić, że będą lepiej izolować niż wiele okien z podwójnymi szybami, ale nie zawsze tak jest.
Szczeliny między taflami szkła wypełnione są powietrzem lub gazem obojętnym takim jak argon. Powietrze lub gaz są całkowicie uszczelnione.
Koszty i oszczędności. Koszty szyb zespolonych różnią się znacznie w zależności od materiałów i stylu.Instalując podwójne szyby klasy A w oknach w całkowicie jednokomorowej, bliźniaczej nieruchomości ogrzewanej gazem, możesz zaoszczędzić. Jeśli zainstalujesz okna z podwójnymi szybami klasy A++, zastępując pojedyncze szyby, oszczędności mogą wynieść jeszcze więcej.
Wybór wydajnego okna.
Na wydajność energetyczną okna wpływa wiele czynników, dlatego nie jest łatwo wybrać okno, patrząc na to, jak jest zrobione. Na szczęście istnieje schemat oceny, który pomoże Ci znaleźć najbardziej wydajny.
Producenci okien mogą wykazać efektywność energetyczną swoich produktów za pomocą skali oceny energetycznej od A++ do E. Całe okno (rama i szyba) jest oceniane pod kątem utraty ciepła, przeciągów i nasłonecznienia, dając ocenę, która wskazuje ogólny wpływ zamontowania tego okna w domu.
Wartości U. Okna, które mają klasę energetyczną, będą miały „ wartość U” okna wyświetlaną na etykiecie energetycznej i możesz zobaczyć wartości U podane dla okien bez etykiety.
Wartość u jest miarą tego, jak łatwo ciepło przechodzi przez materiał, ale nie jest pełną miarą wydajności okna. Ogólna ocena na etykiecie będzie lepszym wskaźnikiem potencjału oszczędzania energii przez okno.
Znalezienie instalatora.

Przepisy budowlane.

Najłatwiejszym sposobem upewnienia się, że okna są dopasowane do norm budowlanych, jest wybranie instalatora, który jest zarejestrowany w jednym z oficjalnych programów kompetentnych osób. Instalatorzy zarejestrowani w tych programach wydadzą zaświadczenie po zakończeniu prac, stwierdzające, że nowe okna zostały zamontowane zgodnie z przepisami.
Jeśli korzystasz z instalatora, który nie jest zarejestrowany w jednym z tych systemów, przed zainstalowaniem okna będziesz musiał wystąpić o zatwierdzenie nadzoru budowlanego. Odwiedź portal planowania, aby dowiedzieć się, jak złożyć wniosek o zatwierdzenie nadzoru budowlanego.
Przeszklenie wtórne.
Ponieważ przeszklenie wtórne jest bardziej wyspecjalizowane niż przeszklenie podwójne, obecnie nie ma centralnego organu certyfikującego te instalacje. Zawsze otrzymuj co najmniej trzy wyceny, aby mieć pewność, że otrzymasz najlepszą ofertę. Okna w strefach konserwatorskich i zabytki z epoki.

Obszary chronione.

Jeśli mieszkasz na obszarze objętym ochroną, mogą obowiązywać ograniczenia dotyczące tego, co możesz zrobić ze swoimi oknami.
Obszary te mają szczególne znaczenie architektoniczne lub historyczne, co oznacza, że wszelkie prace, które wykonujesz w domu, muszą zachować lub wzmocnić charakter obszaru. Niekoniecznie oznacza to, że nie możesz wymienić okien, ale może to oznaczać, że będziesz musiał zaopatrzyć się w okna, które dopełnią charakter budynku i okolicy.
Coraz więcej firm oferuje podwójne szyby w obiektach z epoki. Podwójne szyby mogą być wykonane tak, aby wyglądały jak oryginalne okna Twojego budynku, ale w przypadku jakichkolwiek zmian musisz skontaktować się z urzędnikiem ds. ochrony lokalnej rady miejskiej w celu uzyskania wskazówek.

Zabytkowe budynki.

Wymienione budynki będą wymagały pozwolenia, jeśli chcesz wprowadzić zmiany w swoich oknach. Stare okna w zabytkowych obiektach można chronić nie tylko ze względu na wygląd, ale także materiały i metody ich wykonania. Szklenie wtórne może jednak stanowić nieinwazyjny sposób ocieplenia zabytkowych okien od wewnątrz i może uzyskać pozwolenie.
Istnieje wiele nieinwazyjnych opcji izolacji okien dostępnych dla zabytkowych domów, takich jak zasłony z grubymi podszewkami, żaluzje, przeszklenia wtórne i uszczelnione żaluzje. Jednak każdy zabytkowy budynek jest rozpatrywany indywidualnie, więc skontaktuj się z lokalną radą, aby zobaczyć, jakie opcje są dla Ciebie dostępne.

Okna skrzydłowe.

Okna skrzydłowe są typowymi cechami nieruchomości z epoki i mogą stanowić element projektu. Składają się z dwóch przesuwanych w pionie ram, ale często nie zapewniają hermetycznego uszczelnienia i są zazwyczaj wykonane z jednej tafli szkła. W sumie daje to im słabe właściwości izolacyjne.
Jeśli chcesz ulepszyć swoje okna skrzydłowe, istnieje wiele alternatyw dla konwencjonalnych podwójnych szyb. Jeśli chcesz zachować projekt i wygląd okien skrzydłowych, dostępne są jednostki, które są zgodne z oryginalnym projektem, ale są uszczelnione, aby zapobiec przeciągom i zawierają podwójne szyby, aby zmniejszyć utratę ciepła. Ramy mogą być wykonane z drewna, aby jak najbardziej pasowały do oryginału, lub wykonane z innych materiałów, takich jak PCV, ale zaprojektowane tak, aby przypominały drewniany oryginał. Wymiana okien skrzydłowych może być kosztowna, dlatego warto rozważyć zastosowanie dobrej jakości szyby wtórnej.

Alternatywy dla podwójnych szyb.

Jeśli nie możesz zainstalować podwójnego oszklenia – na przykład, jeśli mieszkasz w obszarze objętym ochroną konserwatorską, posiadłości z epoki lub w zabytkowym budynku – możesz zainstalować drugie przeszklenie, użyć ciężkich zasłon lub najlepiej jedno i drugie. Ale jeśli nie wymieniasz starego okna, pierwszą rzeczą do zrobienia jest upewnienie się, że naprawiłeś przeciągi.
Drzwi i ogrody zimowe. Drzwi energooszczędne.
Jak każda inna część domu, drzwi mogą być izolowane i zabezpieczone przed przeciągami, aby zapobiec ucieczce ciepła. Przepisy budowlane stwierdzają, że montaż nowych drzwi wymaga zatwierdzenia przez właściwy organ nadzoru budowlanego, a nowe drzwi zewnętrzne zazwyczaj zawierają zintegrowaną izolację w celu zmniejszenia strat ciepła i zgodności z przepisami.
Prawidłowo zamontowane nowe drzwi zewnętrzne powinny posiadać skuteczny system ochrony przed przeciągami. Istniejące drzwi można ulepszyć, montując paski chroniące przed przeciągami wokół uszczelek i skrzynki na listy.

Ogrody zimowe.

Nawet najlepszej jakości przeszklenie traci ciepło szybciej niż nieizolowana ściana szczelinowa. Oznacza to, że oranżerie nie są wydajne termicznie, więc zalecamy, aby nie ogrzewać ich, jeśli to możliwe.
Pod warunkiem, że nigdy nie są ogrzewane, a drzwi między oranżerią a ogrzewanym domem są zamknięte w chłodne dni, mogą faktycznie zmniejszyć utratę ciepła, działając jako dodatkowa warstwa izolacyjna na zewnątrz domu. Możesz to w pełni wykorzystać, instalując uszczelnione drzwi przesuwne i uszczelnione rolety lub ciężkie, wyłożone zasłonami, aby skuteczniej oddzielić oranżerię od reszty domu.
Jeśli ogrzejesz swoją oranżerię, wszelkie korzyści izolacyjne znikną wraz z ciepłem, które ucieka na zewnątrz. Podwójne szyby, żaluzje mogą zmniejszyć ilość marnowanego ciepła, ale nie jest możliwe doprowadzenie ogrodu zimowego do standardu termicznego nawet średnio ocieplonego pomieszczenia.
Wentylacja.
Wymienne okna będą szczelniejsze niż oryginalne ramy, więc z powodu zmniejszonej wentylacji w domu może gromadzić się para wodna. Jeśli w Twoim domu nie ma zbyt dużej wentylacji w tle, poszukaj wymiennych okien z otworami wentylacyjnymi wbudowanymi w ramę, aby zapewnić kontrolowaną ilość wentylacji.

Jeśli zauważysz kondensację pary wodnej wokół okien, może to oznaczać problem z wilgocią w Twoim domu. Wilgoć może wystąpić, gdy występuje:

  • Niewystarczająca wentylacja.
  • Niski poziom ogrzewania.
  • Luki w izolacji.
  • Wysoki poziom produkcji wilgoci.
  • Problemy z orynnowaniem, spoinowaniem, kursem przeciwwilgociowym itp.
  • Jeśli zacząłeś zauważać kondensację między taflami szkła w Twoich podwójnych szybach, prawdopodobnie uszczelka jest uszkodzona i moduł będzie musiał zostać wymieniony.
  • Jeśli skrapla się na zewnętrznej stronie okien, nie stanowi to problemu. To znak, że Twoje okna są bardzo wydajne. Kondensacja szybko się usunie i nie spowoduje żadnych problemów z wilgocią.
×