okna-pcv

Kiedy okna nadają się do wymiany?

Podczas prac remontowych w domu, rzadko zwracamy uwagę na stan okien i konieczność ich ewentualnej wymiany. Lata intensywnej eksploatacji ram i okuć okiennych mogą znacząco wpływać na ich funkcjonalność oraz szczelność. Często okazuje się, że nawet zadbane i dobrze wyglądające okno może nadawać się do wymiany ze względu na utratę właściwości izolacyjnych.
Okna w Kaliszu to inwestycja na lata, warto więc wybierać modele wykonane z materiałów wysokiej jakości. Jednak nawet one z czasem się zużywają. Kiedy poznać, że okna nadają się do wymiany i na co zwracać szczególną uwagę? Podpowiadamy.

Kiedy wymienić okna?

Okna, podobnie jak większość materiałów konstrukcyjnych i wykończeniowych, z czasem zużywają się do tego stopnia, że należy je wymienić. W przypadku stolarki okiennej, średni czas użytkowania szacowany jest na 20 lat, jednak nierzadko już po 10 latach może ona nosić znaczne ślady zużycia. Na podstawie kilku czynników możemy poznać, że okna wymagają wymiany. Najważniejsze z nich, to:

Utrata szczelności – czyli szybkie wychładzanie mieszkania, a tym samym wyższe rachunki za ogrzewanie. Miejsca utraty ciepła w nieszczelnym oknie można łatwo sprawdzić przy pomocy dymiarki. Jeśli ulatniający się dym szybko zniknie z pomieszczenia, to znak, że okno utraciło swoje właściwości izolacyjne i należy pomyśleć o wymianie.

Hałas zza okna – szczelne okna są skuteczną barierą akustyczną dla hałasów dobiegających z zewnątrz. Jednak, gdy w pomieszczeniu słyszymy dźwięki o niewielkim natężeniu, na przykład rozmowy, to kolejny powód, aby rozważyć wymianę okien. Do sprawdzenia poziomu natężenia dźwięku w mieszkaniu możemy wykorzystać decybelomierz i porównać wyniki z obowiązującymi dopuszczalnymi normami hałasu.
Przestarzałe zabezpieczenia – solidne okna oraz okucia najnowszej generacji znacznie podnoszą bezpieczeństwo lokatorów przed ewentualnym włamaniem lub kradzieżą dobytku. Skuteczne zabezpieczenia antywłamaniowe sprawią, że okna nie otworzą się nawet wtedy, gdy ktoś będzie próbował użyć do tego siły. Jednak, gdy mocniejsze pchnięcie, nagły podmuch wiatru, czy uderzenie piłką z zewnątrz sprawiają, że okno samo się otwiera, to dowód, że w najbliższym czekają nas koszty związane z wymianą.

Technologie starej generacji – wymiana starych okien na nowe modele nie jest podyktowana jedynie trendami. Nowoczesne technologie pozwalają na wygodne i praktyczne sterowanie oknami, na przykład z poziomu aplikacji na smartfonie. W ten sposób już nie trzeba będzie już martwić się o to, czy do mieszkania przez uchylone okno wleje się deszcz podczas, gdy jesteśmy w pracy. Również charakterystyczny zaduch w mieszkaniu po powrocie z dłuższego wyjazdu to nie problem, gdy w każdej chwili możemy zdalnie uchylić okno i wywietrzyć pomieszczenie.
Programy ekologiczne i dofinansowania – w ramach licznych kampanii i programów ogólnokrajowych, można ubiegać się o dofinansowania do wymiany okien na modele nowej generacji. Świadomość ekologiczna i energooszczędność, to wystarczająca motywacja do tego, aby wymienić stare okna na takie, które będą należycie spełniały swoją funkcję.
Wygląd – pierwszym zauważalnym sygnałem, który świadczy o znacznym zużyciu okien jest ich wygląd. Renowacja starych ram, czy wymiana uszczelek często jest kosztowna i nieopłacalna, dlatego zazwyczaj najlepszą decyzją jest kupno nowych okien. Szeroka oferta okuć, kolorów ram oraz funkcjonalnych akcesoriów pozwala na dobór systemów okiennych dopasowanych do indywidualnych potrzeb i upodobań.

Rodzaje uszkodzeń – kiedy wymiana okien jest konieczna?

Przesłankami do koniecznej wymiany okien na nowe są wady zauważalne gołym okiem, a także nieprzewidziane sytuacje:

Pęknięta szyba – czasem szyba pęka pod wpływem uderzenia, a czasem różnica temperatur może sprawić, że tafla pęknie samoistnie. Jeśli okna narażone są na częste wahania temperatur, warto wówczas rozważyć wymianę na szyby hartowane. Ich niewątpliwą zaletą jest również wysoka odporność na uderzenia.
Uszkodzenia mechaniczne – mogą powstać w wyniku nieprawidłowego montażu skrzydeł lub ościeżnic. Pogorszenie funkcjonalności okna może powodować trwałe uszkodzenie systemu okiennego. Nawet niewielkie odkształcenia mogą sprawić, że okno nie będzie pracowało prawidłowo i z czasem może wymagać wymiany.

Kiedy najlepiej wymieniać okna?

Wymiana okien to inwestycja nie tylko czasochłonna, ale również kosztowna. Nie warto jednak z nią zwlekać, zwłaszcza jeśli niesprawne systemy okienne są uciążliwe w użytkowaniu lub generują wysokie koszty ogrzewania. Najlepiej zaplanować wymianę okien, gdy temperatura na zewnątrz będzie wynosiła około 10oC. Warto również zasięgnąć porad fachowców, dotyczących wyboru odpowiednich systemów okiennych. Okna są inwestycją na lata, więc warto pochylić się nad produktami dobrej jakości, a ich montaż powinien być solidny i dokładny. Błędy montażowe lub nieprawidłowa eksploatacja mogą nas drogo kosztować.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

×