Jak wybrać okno do kuchni?

Trudno sobie wyobrazić dom bez kuchni. To przecież miejsce, w którym powstają małe, smakowite dzieła sztuki, które przyjemnie drażnią nasze kubki smakowe. Oprócz porządnego wyposażenia, pomieszczenie to powinno charakteryzować się dobrym napowietrzeniem oraz dostępem do światła. W tym miejscu pojawia się pytanie: „Jak wybrać najlepsze okno do kuchni?”. Odpowiedź nie jest prosta i wymaga wnikliwej analizy uwzględniającej przeznaczenie (dekoracja, funkcjonalność, nasłonecznienie, dostęp do świeżego powietrza), umiejscowienie i aranżację okien w naszej kuchni.

RODZAJE OKIEN

Wyróżnić możemy okna narożne, zapewniające dobre oświetlenie sporej powierzchni roboczej, a tym samym również komfort pracy. Coraz popularniejsze stają się okna umiejscowione bezpośrednio nad kuchennym blatem, dostarczające wystarczającą ilość światła słonecznego, co minimalizuje koszty zużycia prądu.
W ofercie znajdują się również okna horyzontalne – poziome, wąskie, z charakterystyczną zabudową. Tworzą panoramiczny obraz, a przez to łączą przyjemne z pożytecznym – zapewniają dobre nasłonecznienie i piękny widok na miasto lub ogród.

ARANŻACJA OKNA

Ile jest osób, tyle może być możliwości aranżacji okien. Klasycznie stawia się na rolety, żaluzje, natomiast dodatki w formie koralików, przypinek, roślin oraz innych ozdobnych elementów pozwalają na stworzenie unikalnego charakteru pomieszczenia.

Jesienią i zimą najlepiej sprawdzają się rolety, które chronią kuchnię przed deszczem, śniegiem, wiatrem czy kurzem. Wyróżnia się osobny rodzaj, tzw. rolety rzymskie, które są świetną osłoną i ciekawą ozdobą. Wykonane są najczęściej z lnu, poliestru, woal czy organzy.

Popularność zyskują także lambrekiny, czyli krótkie pasy materiału osłaniające najwyższą część okna oraz zazdrostki – małe, zwiewne firanki zasłaniające zwykle tylko dolną część okna. Z jednej strony stanowią ozdobę, z drugiej zaś zmniejszają ilość docierającego do kuchni światła i pomagają ukryć zawartość szafek, która mogłaby wprowadzać zbędny chaos.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

×