Drzwi wejściowe – poznaj wskazówki, które pomogą ci zadbać o ich czyszczenie i konserwację!

Przed drzwiami zewnętrznymi stoi więcej wyzwań niż przed tymi, które montowane są we wnętrzach. Muszą one przede wszystkim odpowiednio zabezpieczać dostęp do domu, a także sprostać niekorzystnym warunkom atmosferycznym, takim jak deszcz, śnieg czy mróz. Dlatego tak ważna jest ich odpowiednia ochrona i konserwacja. Jak o nią zadbać?

Na rynku znajdziemy drzwi wejściowe wykonane z różnego rodzaju materiałów. Zazwyczaj decyzję w tym zakresie podejmujemy jeszcze na etapie projektu, wybierając taki model, który swoją kolorystyką i wzornictwem jak najlepiej wpisze się w styl naszego domu, a w wielu przypadkach będzie także doskonale współgrał z oknami. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że materiał, z jakiego zostały wykonane drzwi, w dużej mierze determinuje to, jak będziemy o nie dbać.

Jeśli chodzi o czyszczenie aluminiowych drzwi – zadanie to nie jest skomplikowane. W większości przypadków wystarczy woda i delikatny detergent. Z ich użyciem skutecznie usuniemy większość zanieczyszczeń, takich jak błoto, pył czy kurz. Ułatwione zadanie mamy również, jeśli chodzi o konserwację tego materiału. Zwykle cieszy się on dużą wytrzymałością, a często również gwarancją producenta, przez którego został poddany odpowiednim zabiegom zabezpieczającym. Profesjonalnego wsparcia możemy potrzebować jednak w momencie, gdy uznamy, że czas na zmianę koloru drzwi – wówczas najlepsze efekty uzyskamy, demontując ten element i korzystając z usług malarni proszkowej oraz ekspertów, którzy dokonaja zmiany okleiny.

Większego nakładu pracy wymagać od nas będą drzwi drewniane, które należy konserwować raz do roku. Z uwagi na właściwości drewna, powinny zostać one pokryte odpowiednim lakierem – każdy jego ubytek to utrata cennej powłoki ochronnej zabezpieczającej materiał. W przypadku dostrzeżenia braków w lakierze, trzeba więc reagować szybko, zanim niekorzystne warunki pogodowe, np. wilgoć czy zbytnie nasłonecznienie, doprowadzą do nieodwracalnych zmian. Z pomocą przyjdą nam profesjonalne lakiery renowacyjne. Te przeznaczone do drewna zapewnią naszym drzwiom paroprzepuszczalną powłokę, która odporna będzie na działanie promieni słonecznych.

Aluminiowe, drewniane, z PCV…

Kolejny popularny materiał, z jakiego wykonane mogą być drzwi zewnętrzne, to PCV. Dbałość o tego typu modele nie jest jednak tak prosta, jak mogłoby się wydawać. O ile zabrudzeń wynikających z ich codziennego użytkowania możemy pozbyć się stosunkowo łatwo, wykorzystując przeznaczone do tego środki (niezawierające alkoholu ani rozpuszczalnika mogącego uszkodzić strukturę drzwi), o tyle poważniejsze uszkodzenia nie będą proste do usunięcia. Wynika to z faktu, że zmiana koloru „plastikowych” drzwi poprzez malowanie jest niemożliwa – z pomocą mogą przyjść nam jednak specjalistyczne flamastry korygujące, za pomocą których zamaskujemy drobne uszkodzenia.

Nie tylko fronty, czyli o czym jeszcze pamiętać?

Zastanawiając się, jak zadbać o drzwi zewnętrzne, warto mieć na uwadze fakt, że drzwi to nie tylko front, ale w wielu przypadkach także pozostałe elementy – np. dekoracyjne przeszklenia czy klamki. Podczas prac konserwacyjnych szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na mechanizm zamka, zawiasy czy uszczelki, ponieważ elementy te są wyjątkowo podatne na mikrozanieczyszczenia, mogące obniżać ich płynność pracy a w efekcie – doprowadzić do całkowitego uszkodzenia.

Prowadzone prace warto dopasować do pory roku. Jeszcze zanim nadejdą chłodniejsze miesiące, sprawdźmy w jakim stanie są uszczelki drzwi, wyczyśćmy je lub wymieńmy, jeśli zostały uszkodzone bądź stały się twarde. Zasadniczo uszczelki w drzwiach powinny być czyszczone przynajmniej dwa razy do roku. Warto sięgnąć w tym celu po specjalistyczne preparaty. Zanim nadejdzie lato, dobrym pomysłem bedzie zastanowić się, czy nasze drzwi będą narażone na działanie promieni słonecznych oraz w razie konieczności odpowiednio je zabezpieczyć.

Warto pamiętać, że nie tylko czynniki atmosferyczne mogą niekorzystnie wpływać na stan naszych drzwi wejściowych. W wielu przypadkach do powstawania uszkodzeń może przyczyniać się także ich niewłaściwe użytkowanie. Ubytki i nieodwracalne straty mogą pojawiać się także w wyniku niewłaściwego doboru środków myjących lub zbyt intensywnej techniki czyszczenia manualnego. Zdobyta wiedza, regularne czyszczenie i nawyk konserwacji mogą pomóc nam jednak cieszyć się ich wysoką jakością oraz walorami estetycznymi na długo!

Leave a Comment

Your email address will not be published.

×